TÁRSASJÁTÉK - Small World2011.08.19. 08:16, ROLL
Small World
Small World ismertető
A Small World egy stratégiai játék, ami a Days of Wonder kiadó gondozásában jelent meg 2009-ben. A GAMES magazin 2010-ben a Legjobb új játék díjjal jutalmazta ezt a meglehetősen szép kidolgozású stratégiai és egyben családi játékot. A játék lényege, hogy az egyre népesedő fajok mind nagyobb részt birtokoljanak a rendelkezésre álló térképből, mely csakhamar kicsinek fog bizonyulni, és akkor eljön a harcok ideje, majd ha a faj már elérte, amit el lehetett, akkor hanyatlásba fordul, hogy új fajoknak adja át helyét. Kellemesen izgalmas, szép kidolgozású, és egy csipetnyit humorral fűszerezett játék, 2-5 játékos részére nyújt szórakozást mintegy két órán keresztül.
Küllem
Már a doboz fedele jól hirdeti, hogy a játék nem a legkomolyabb területszerzős fajtába tartozik, és szinte biztosít minket arról, hogy a benne pihenő minőség nem fog csalódást okozni, és valóban nem is fogunk csalódni. A doboz tetejét leemelve két darab kétoldalas térképet, alatta pedig számtalan jelző találunk. A játékosok száma határozza meg, hogy melyik térképet kell használnunk, de minden esetben egy jópofa kontinenst kapunk, tengerekkel, hegyekkel, mocsarakkal, erdőkkel és mindennel, ami általában egy földrészhez dukál. A térképek alatt találjuk a 14 fantasy faj jelzőjét, és a különleges képességeket tartalmazó jelzőket. Emellett számtalan apróságot, úgy mint hegy, erőd és táborjelzők, győzelmi érmék, és egy különleges kocka. Egy külön rekeszben (ami szerintem nagyon sokat segít abban, hogy a játék apró jelzői nem vesszenek el) pedig a fajokhoz tartozó több mint 180 lapka kap helyet. Minden alkotórész igényes, szép, és eddigi tapasztalatok során azt kell mondjam, kellőképp strapabíró is.
Fajok és képességek
Mint korábban írtam, a játékban a hódítást különböző fajokkal kell megtennünk. Ezen fajok leginkább a fantasy világok lakói, úgy mint elfek, orkok, trollok, csontvázak, varázslók, törpék stb. Minden fajnak van valami speciális előnye vagy képessége, valamint van rajta egy szám is ami a faj létszámának egyik felét képezi. A fajokhoz mindig tartozik egy képesség is, ami szintén valami előnyhöz juttatja a fajt, és ez is rendelkezik egy számmal, ami a létszám másik fele lesz. A játék örök változatosságát az adja, hogy minden játék előtt véletlenszerűen kerülnek párosításra a faj és képességjelzők. Így igen mókás kombinációk születhetnek, úgy mint Hősies patkányok, Mocsári mágusok, Repülő emberek vagy a Berzerker félszerzetek.
Játékmenet
A játék menete meglehetősen egyszerű, és könnyen megtanulható. A tapasztalataim szerint már az első kör végére minden játékos tisztába kerül a szabályokkal. Ahogy azt már írtam a faj és képességjelölők meghatározzák, hogy az általunk választott faj létszámát, vagyis, hogy mennyi a fajt jelölő lapkával kezdjük a játékot. A játék egyik legnagyobb előnye, hogy igen kicsi szerepet kapott benne a véletlen. A hódítások során egyszerűen a felhasználható fajlapkáinkkal gazdálkodunk. Egy üres terület meghódítása két lapkába kerül. Amennyiben bármi más lapka található a kiszemelt területen, nekünk mindig kettővel több kell, hogy meghódítsuk azt. Pl ha a kiszemelt területen van egy hegy, meg két ellenséges fajlapka, akkor nekünk öt fajlapkára lesz szükségünk, hogy megszerezzük magunknak az áhított csúcsokat. Egyedül a hódításunk utolsó részében dobhatunk a kockával, amivel 0-tól 3-ig terjedő értéket guríthatunk, és a dobott érték segíthet a hódításban. Amennyiben már nincs elegendő fajlapkánk, hogy komoly területekre tegyünk szert, akkor a fajunkat hanyatlásba fordítjuk, és egy új fajjal megint nekikezdünk a területszerzésnek. A győzelmi pontokat a meghódított területek után, illetve a faji és/vagy képességből származó bónuszok alapján kapjuk. A játék előre meghatározott kör után ér véget, és az nyer, akinek a végén a legtöbb győzelmi pontja van.
Összegzés
Én nagyon kedvelem ezt a játékot, mert nem túl hosszú, és elég vicces ahhoz, hogy az ember ne vegye túl komolyan, amikor esetleg az ellenfelek összeesküdnek ellene. Azt már mondtam, hogy a kockadobások szerepe nem túl nagy, és a magam részéről ezért roppant hálás vagyok. És végül, de nem utolsó sorban a játék népszerűségnek köszönhetően a kiadó folyamatosan kisebb-nagyobb csomagokkal kedveskedik a játékosoknak, úgy mint új fajok és új képességek megjelenése, vagy éppen az esemény kártyák bevezetésével teszi izgalmassá az amúgy sem unalmas játékmenetet. Ráadásul idén megjelent a Small Worls Underground játék is, amiből kiderül, hogy a felszín alatt is épp olyan szűkös a hely, mint a felszínen. Bízom benne, hogy hamarosan arról is írhatok egy ismertetőt.
Az játék hivatalos oldalának címe: http://www.daysofwonder.com/smallworld/en/
|
Smallworld jó! Remélem jövőhét végén lesz idő egy kis hanyatlásra!