TÁRSASJÁTÉK - Carcassonne: Mayflower2012.01.26. 07:16, Fecka
Carcassonne: Mayflower ismertető
Carcassonne: Mayflower ismertető
A Carcassonne társasjátékot valószínűleg senkinek sem kell bemutatni aki hobby szinten űzi a társasjátékozást, lévén a Catan mellett az egyik legnépszerűbb játék a világ ezen végén. (ha mégis, majd az arról is írok egy ismertetőt). Jelen ismertető tárgya teljesen független, önálló, a Carcassonne alap játék nélkül játszható játék. Történelmi áttekintésnek annyi, hogy a Mayflower volt az a hajó amelyik az angliai Plymouth városából az amerikai Plymouth városába szállította az első telepeseket 1620-ban. ( a játék egyébként megjelent Carcassonne: New World címen is, tehát aki vásárlásra adná a fejét és nem talál Mayflowert csak New Worldöt, az megnyugodhat, hogy a kettő egy és ugyanaz.)
Külcsín:
A doboz frontgrafikája nagyon jól sikerült, talán eddig a legjobb a Carcassonne játékok közül. A fedelet leemelve a doboz oldalán olvasható két rövidke ismertető az alkotó Klaus-Jürgen Wrederől és az illusztrátor Franz Vohwinkelről. A területlapkák most is a megszokott kereteken vannak, onnan kell őket kipattintani ami a kiváló minőségnek köszönhetően semmi problémát nem okoz. A területlapok grafikája is szebb, életszerűbb mint az alapjátékban lévőké(kis házak, tanyák, szekerek, cölöp városfalak…), hátoldalukon a Mayflower képe díszeleg, leginkább egy rézkarcra emlékeztet. Színes szabályfüzetet is kapunk a dobozban, mindjárt kettőt is, az eredeti, talán holland nyelven és egy kisebbet magyar nyelven. Szabály mellékletként pedig egy lapot amin szerepel az összes, a játékot alkotó területlapka fényképe. (ha esetleg hiányozna, elveszne valamelyik, könnyebb megtalálni melyik az és még arra is gondoltak, hogy egy teljesen fehér területlapkát is adjanak, ha esetleg pótolni szeretnénk, erre ráragaszthatjuk). Vagy csak egyszerűen így jött ki, hogy ne legyen lyuk a kereten.
A figurák hasonló színes fa figurák mint azt már megszoktuk, annyi eltéréssel, hogy ezeknek kis cilinderük van kerek fej helyett.
Aki látott már vagy játszott Carcassonne-al csalódni nem fog a minőséget tekintve, Hans im Glück-ék hozzák amit eddig, grafikailag még rá is tesznek egy lapáttal.
Kapunk még egy többfunkciós értékelő táblát és itt át is térünk a játékmenetre, mert, hogy az értékelő tábla egyben a játék kiindulópontja… (ellentétben a Carcassonnenál eddig megszokott, inverz színezésű hátlappal jelölt kiinduló lapkától)
A jéték:
Tehát nem úgy van az, hogy leteszem a kezdőlapot, aztán mindenki arra építkezik amerre úri kedve tartja (vagy amilyen lapot húz)! Itt kérem story van… ha nem is túl bonyolult és lehet, sokaknak le sem esik. Történetünk a mai USA keleti partján kezdődik, ahol a Mayflower kikötött, és a telepeseket szimbolizáló figuráinkkal egyre beljebb haladunk nyugat felé… sajnos nem jutunk el a játék végére Kaliforniába. (lehet, hogy ezt nem kellett volna leírnom).
A játék folyamán ugyanúgy lapokat húzunk, mint azt már megszoktuk és olyan helyre tesszük, ahová illeszkedik. Itt is minden területnek folytatódnia kell! Városokat építhetünk, farmokat, utakat, városainkba árusokat állíthatunk, újainkra rablót, a mezőkre-erdőkre pedig prémvadászokat fektethetünk.(pici bölény, farkas és medve szimbólumok a lapkákon) Ami picit megbolondítja a nyugodt, már megszokott játékmenetet az a két felügyelő. (nagy fehér figurák) Ők, velünk együtt a keleti partról indulnak és amint kiértékelünk egy területet (befejezünk egy várost, farmot) lépnek egyet nyugat felé. Minden értékeléskor csak az egyik lép és nem lehetnek egymástól egy lépésnél távolabb kelet-nyugati irányban. Ami a nagy huncutság bennük, az az, hogy akit elhagynak (kivéve a prémvadászokat), azt a figurát vissza kell vennie a tulajdonosának, ezzel elbukva a készülő útját, városát, farmját. Nincs megállás haladni kell, nincs idő gigantikus metropoliszokat építeni vár a vad nyugat...!
Mélyebb játéktapasztalatról nem adhatok számot, lévén eddig egy játszmát sikerült összehoznunk, de nagy móka volt az az egy. A játék a két felügyelőnek köszönhetően tartogat némi izgalmat az építkezés, taktikázás öröme mellett. Aki az eredetit szerette, ezt is kedvelni fogja.
A játék szabály letölthető az alábbi linkről: Carcassonne - Mayflower
|