KÁRTYAJÁTÉK - Aranyásók2011.10.28. 12:55, ROLL
Aranyásók
ARANYÁSÓK
Eredeti neve Saboteur és 2004-ben jelent meg, majd idén kiadtak hozzá egy kiegészítő is, amit a magyar piac is meglepő gyorsan lekövetett, így már mind a két kiadvány megvásárolható. Szerintem a kiegészítővel jobb lett a játék, így az ismertetőt is a már bővített játékelemekkel olvashatjátok. Amúgy egy meglepően egyszerű ugyanakkor jópofa játékról van szó, ami igazi kikapcsolódást nyújt akár 10-12 embernek is, ugyanakkor a játékidő nem több 30-60 percnél.
Külsőre
Nagy előny, hogy a játék egy elég kis dobozban kapott helyett, így a kiegészítővel együtt is kényelmesen elfér egy nagyobb zsebben, illetve egy utazó táskában is egészen biztosan tudunk neki helyet szorítani. A dobozon látható kép már egyértelműen jelzi, hogy itt bizony valami bányászós történettel állunk szemben, és az is sejthető, hogy a fiatalabb korosztály számára készült.
A játék célja
A játék lényege, hogy a törpék bányajáratokkal megpróbálják elérni az aranyrögöt. Ez elég egyszerű lenne, de vannak olyan törpék akik ezt nem szeretnék, így aztán igyekeznek minél több borsot törni a szorgos fajtársaik orra alá. A játék egy kezdő mezőről indul, és az adott távolságban lévő célkártyákig kell eljutni úgy, hogy a játékosok egymást követően építik ki a járatot. Az építkezés mellett persze mindenféle akciókkal nehezítik avagy könnyítik egymás életét.
A kártyákról
A dobozban a szabályokat tartalmazó lapot, valamint az arany-jelzőket leszámítva csak kártyákat találunk. Ezek lehetnek kezdő és cél kártyák, törpe lapok, valamint azon lapok amelyekkel maga a játék zajlik.
Kezdő- és cél kártyák. A kezdő laptól 7 lapnyi távolságra elhelyezzük a célkártyákat gondossal megkeverve, hogy egyik játékos se tudja, hogy a három cél közül melyik rejti az aranyat.
Törpe lapok. Ezen lapok közül húznak a játékosok, és titokban tartják, hogy melyik csapathoz is tartoznak. A törpék közül vannak a jó törpök, de ők is két külön csapatban, azon munkálkodnak, hogy az arany a felszínre kerüljön, a szabotőrök ezt igyekeznek megakadályozni. A geológusok inkább a járatokban lévő kristályokra utaznak, a Főnök pedig egyaránt segíti mind a két jó csapatot, míg a lusta igyekszik minnél nagyobb hasznot húzni mások munkájából.
Játék lapok. Ezek is két csoportba oszthatók. Egyik csoport a járat lap, ezekkel lehet egyre közelebb jutni az aranyhoz, de csak úgy tehetjük le őket, hogy a járatok minden esetben passzoljanak. Persze itt nem csak haladni lehet, hanem zsákutcába futni is. A másik lap típus az akció lap, ezekkel igen sok mókás dolgot tehetünk. Tönkre tehetjük, vagy épp megjavíthatjuk egy játékos bányász felszerelését, börtönbe zárhatunk valaki, de ki is engedhetjük, megnézhetjük, hogy melyik csapatba tartozik, vagy épp kicserélhetjük valakivel a lapjainkat.
A játék maga
Mivel nem mondhatják el, hogy mely csapatba tartoznak, így a játék izgalmas és egyben mulatságos is. A jó törpék igyekeznek eljutni a célhoz, a szabotőrök pedig egyre másra zsákutcákat alakítanak ki, vagy tönkre teszik a felszerelést. Akinek valamely felszerelése megrongálódott, az nem építhet járatot, ahogy az sem akit hűvösre tettek. Lehetőség van járatot robbantani, ilyenkor megszabadulhatunk egy zsákutcától, vagy épp a kijárat felé vezető utat szakíthatjuk meg. Az egymással versengő zöld és kék ruhás törpök ajtókat építhetnek a járatba, melyhez természetesen csak az adott színű csapatnak van kulcsa. És még sorolhatnám az eseményeket amelyekkel néha az egy csapatba tartozó játékosok is büntetik egymást. Ha az arany kijutott, vagy az összes lapot kijátszották a játékosok, akkor vége a játéknak. Mindenki felfedi, hogy mely csapathoz tartozott, és annak fényében, hogy kinek mi volt a küldetése a győztesek megkapják a jutalmukat.
Összegzés
Az Aranyásók egy nagyon egyszerű és könnyen tanulható játék, ráadásul egyszerre sok embert képes asztal mellé ültetni, így nagyobb létszám esetén igen jó választás tud lenni. A blöff faktor miatt pedig kifejezetten jó hangulatú és vidám játék. Végül, de nem utolsó sorban nagy előnye a játénak a megfizethető ára, hiszen a kiegészítővel együtt sem kerül többe 3000 Ft-nál. Minden összevetve én nagyon kedvelem ezt a játékot, és szívből ajánlom mindenkinek, aki szeret a barátaival leülni egy asztal mellé szórakozni egyet.
|