2013.03.25. 10:34, Janesz
Star Wars D6 szerepjáték ismertető
Ennek a visszatekintő cikknek ad egy kis apropót, hogy az FFG most jelentette meg vadi új Star Wars RPG-jét. Így most van egy kis lehetőségünk merengeni a hősi múlton :)
„Réges régen, egy messzi messzi galaxisban…” - A mondat mely oly sokunk fantáziáját mozgatta meg annyira, hogy a mai napig sem tudunk betelni vele.
Anno ezt ismerte fel és lovagolta meg a West End Games szerepjáték fejlesztői csapata 1992-ben, mikor is kiadta a Star Wars d6 alapú játékának 2. tökéletesített verzióját. Az akkoriban kirobbant (most már az RPG aranykorának titulált) őrületben elég erős mezőnyben kellett helyt állnia, nem kisebb versenyzők mellett, mint az ADnD, Cyberpunk és a Shadow Run, csak hogy párat említsek. A próbálkozást fényes siker koronázta, ezt több mint 80 roppant igényes kiegészítő szabálykönyv és 38 hivatalos kaland modul bizonyítja.
Miért is lett ennyire sikeres és termékeny ez a szerepjáték? Az alkotóknak sikerült átemelniük az „űropera” hangulatát majdnem maradéktalanul a rendkívül egyszerű szabályrendszerbe. Kezdve ezt azzal, hogy a játék alapjává a közönséges 6 oldalú dobókockát tették meg két remek ötlettel fűszerezve. A karakterfejlesztést a játékosok igényeinek és lehetőségeinek maximálisan teret adó szakértelem rendszerben nincsenek korlátok, sem kasztok. A választható fajok palettája rendkívül széles (több mint 100), azok háttere hihetetlenül színes, hiszen a hatalmas Galaktikus Birodalomban ezer és ezer különböző bolygón kifejlődött értelmes lényei megszámlálhatatlan civilizációt hoztak létre. Nem utolsó sorban a filmekben látott fantasztikus technológiát izgalmasan és remekül adagolták.
Az alap cselekmény ismert: a velejéig romlott és gonosz Birodalom ellen kell felvenni a harcot a Felkelők Szövetségének tagjait alkotó csapatként. De mindez lehet akár csak a gigantikus díszlet is a történetben. Csempész lennél vagy éppen Jedi? Fejvadász vagy egy robot? Netán idegen faj különleges képviselője? Lássuk az alapokat!
Először is a d6 rendszerről. Mint ahogy már említettem nem meglepő módon 6 oldalú kockákat használ, de két kis finomítást is vittek a dologba, hogy a fokozatosság elve jobban érvényesüljön és legyen szerepe a szerencsének is.
Amennyi kockatartalék értéke a karakternek az adott feladatra annyival dob, majd összeadja, ha az eredmény nagyobb/egyenlő a célszámmal a feladat sikerült. Minél tapasztaltabb valaki annál több kockával dob, ezáltal valószínűbb, hogy a magasabb nehézségű célszámokat is megdobhat. Eddig semmi meglepő vagy furfang sincs a dologban. Itt jön be a fokozatos fejlődés elve. Mivel túl nagy lenne a kockák szórása teszem azt 2d6 és 3d6 között, ezért lépcsőt építettek két egész d6 közé a következő módon: a példánál maradva ha valaki fejleszti egy 2d6-os szakértelmét először csak egy kis segítségként jelenik meg a tanulás, a kockatartaléka 2d6+1 re nő majd ujabb tapasztalások után 2d6+2-re. Ez a gyakorlatban azt jeleni, hogy dobhatunk 2d6-tal és a végeredményhez 1-et vagy 2-őt még hozzáadhatunk. Ha megint fejlesztünk akkor 2d6+2-es értékünkből lesz 3d6. És így tovább…
A második csavarás a rendszerben a mázli kocka. Személy szerint én ezt tartom a legjobban eltalált dolognak a játékban. Ez hivatott az Erő vak, misztikus támogatását jelképezni. Minden kockatartalékban ki kell jelölni az egyik kockánkat (ezt érdemes egy jól megkülönböztethető színűvel megtenni) mellyel, ha 2-5-ig dobunk simán hozzáadhatjuk az eredményhez. Ha azonban jó szerencsénkben 6-ost sikerül dobnunk akkor nem csak hogy hozzáadjuk az eddig kidobott eredményhez de még újra is dobhatunk. Ha újra 6-osra fordul a kocka, akkor megint újra dobhatunk. Mindezt addig ismételhetjük, amíg az Erő kegyelméből sikerül 6-ot dobni. Ez a dolog vicces oldala. Ellenben ha a mázli kocka 1-re fordul, komoly bajba kerülhetünk, ugyanis ilyenkor ki kell venni a dobott kockák közül a legnagyobb számot mutató kockánkat és a mázli kockánkat is, és csak ezek után számolhatjuk ki a végeredményt. Ez jó eséllyel kudarcba fordíthatja a próbálkozásunkat, de nem automatikusan. Ezenfelül bizonyos körülmények között mázli 1-es dobásnál a mesélő közbe szólhat és a végeredménytől függetlenül saját hatáskörbe vonva az eseményeket, extra szálra viheti a történetet (és itt nem az elejted a fegyvered vagy elhasalsz dologra kell gondolni). Látható, hogy a játékba eléggé bele tud szólni egy jobb vagy rosszabb dobás, mely kellemesen bizonytalanná teszi a cselekményt, viszont nincs túlhangsúlyozva. Nem utolsó sorban így egy relatív alacsony vagy közepes értékekkel megáldott/megvert szereplő is tud meglepetéseket okozni az egyik oldalról, másrészt kifejezetten magas értékek sem biztosítanak automatikus sikereket vagy éppen sérthetetlenséget.
Karakteralkotásról: A játékosok már eleve kilógnak a tömegből jobb értékeik miatt, tulajdon képen már hőspalántáknak minősülnek, de még rengeteget kell tanulniuk, hogy igazi tényezőkké váljanak. A játékot minden egyes karakter egyenlő esélyekkel kezdheti, mert szerencsére bízott dobások helyett a Főjellemzők értékeit (Ügyesség, Erő, Tudás, Érzékelés, Mechanika, Technika) mindenki maga oszthatja el a választott faj határértékein belül. Ebben a rendszerben a különböző fajok Főjellemző értékei egy -tól/-ig érték között mozognak mely jellemzővé teszi az adott faj képviselőit, de nem skatulyázza be véglegesen. Egy átlag gamorrai sokkal erősebb egy átlag embernél, de ha éppen úgy akarod emberként is lehet a disznópofájúkat megszégyenítő bicepszed, viszont egy wuki nyomába még így sem érhetsz. Tulajdon képen itt karakterépítésről beszélünk.
Miután ezzel megvagyunk a Szakértelmeinket vehetjük fel, melyekkel alap esetben olyan szinten bírunk mint amely Főjellemző alá tartozik. A játék alatt ezeket a Szakértelmeket fejleszthetjük nekünk tetsző sorrendben és módon. Ha valaki pisztolyhős akar lenni bármikor gyúrhat rá, de ha egyszer csak olyan helyzetbe kerül, hogy a pilóta ismereteit kéne fejleszteni, megfelelő tanárral arra is módja nyílik. Maximum kicsivel több időbe és energiába kerül neki, ha a karakteralkotáskor a Mechanika főjellemzőjét elhanyagolta, ami alá ez a szakértelem tartozik.
A fejlődésért itt Karakter pontokkal kell fizetnünk, melyeket a kalandok végén kapunk eredményeink figyelembe vételével a kegyes mesélőtől. Általában 3-15 Kp kerül kiosztásra kalandonként. Szó szerint vásároljuk a szakértelem pontokat, melyeket elég egyszerűen ki lehet számolni: amennyi teljes kockánk van a skill-en annyi Kp-ba kerül a tanulás (pl.: 4d6+2ről négy kemény karakterpontért fejlődik 5d6-ra. Mely jártasságbeli tudás már bőven a profi fölött van)
A Karakter pontoknak van egy nagyon kellemes másodlagos felhasználási lehetősége is! Ha netán nagyon szorult helyzetbe kerülünk dönthetünk úgy is, hogy levonunk maximum 2 Kp-t mellyen vásárolunk egy-egy extra kockát a következő dobásunkhoz. Ezen bónusz kockákkal, ha netán 6ost dobunk úgy használhatjuk, mint ha mázli kocka lenne, vagyis addig dobhatunk újra, míg 6osra fordul. Ezzel a szabállyal képesek lehetünk egy vesztett szituból is visszajönni, vagy eldöntheti egy egész mese sorsát is, ha jó időben alkalmaztuk.
Ami viszont igazán epikussá tudja tenni amúgy sem unalmas életünket az az Erő pont! Ha Erő pontot használunk fel egy dobásnál, akkor a kocka tartalékunk nemes egyszerűséggel megduplázódik egy kör erejéig. Mivel ekkora kincs, ezért eleve kevesebb van belőle, minden induló karakternek van 1 db. Ha NAGYON hősiesen cselekszik, akkor a mese végén lehet szerezni, de ez eléggé ritka és kivételes eseményeknél szokott előfordulni, pl.: mikor Luke Skywalker a halálcsillag szellőzőjébe ereszti proton torpedóit, az Erőhöz fordul segítségért melyet fényes és kirobbanó siker követ.
Magát a szerepjáték hangulatát nagyon jól beárnyékolja a Sötét Oldal. Ha valaki kifejezetten gonosz dolgot cselekszik akkor a jutalmul Sötét Oldal Pontot kap azonnal. Ez azért is fontos mert ha valaki egy ilyen hősies ideákra épített világban valahogy enged a gonosz csábításnak és beszerzi a 6. Sötét Oldal Pontját sajnos NPC-ként folytatja kalandjait oly illusztris társaságban, mint a Birodalmi Flotta vagy a Fekete Nap Bűnöző Szindikátus. Ha ügyes kis Jedi palánta voltál, akkor akár Lord Vader alatt elfoglalhatod „különleges császári ügynöki” helyedet és ezen túl a régi társaid életét keseríted majd meg időről időre a mesélő gonoszságától függően.
Végezetül bár sok mindent lehetne még leírni a játékról, maga a szabályrendszer elég egyszerű, és tág teret enged mind a mesélői, mind a játékosok szabadságának. A hangulatot a filmek remekül megalapozzák, és ami még fontos: a fantasztikus technológia nem megy a játék rovására. Külön szót érdemel a belbecsen felül az illusztráció. Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy ha teheti, lapozzon fel pár könyvet. Remek grafikusok kiváló fekete-fehér rajzai díszítik a lapokat.
Örülök, hogy tetszett. Miközben írtam hatalmas nosztalgiaullám söpört végig rajtam :) Ha van kedv és idő akkor összehozhatunk egy kis játékot bármikor...