TÁRSASJÁTÉK - Királyságok2014.01.20. 15:08, ROLL
Királyságok ismertető
A Királyságok 2012 nyarán jelent meg magyar nyelven a DeltaVision gondozásában. Persze a játék közel sem ennyire fiatal, hiszen Reiner Knizia a játék tervezője már 1994-ben megjelentette a Kingdoms névre keresztelt játékát. Később, 2010 után a FantasyFlightGame megvásárolta a jogokat, új köntösbe bújtatta a régi játékot, de változatlan névvel dobta piacra, és mind a mai napig ez az a változat, amit be lehet szerezni. A doboz tanulsága szerint 2-4 játékosnak nyújt szórakozást közel 20 percen keresztül. A magam részéről, szerintem nem árt egy kicsit hosszabb játékidővel számolni, de egy 30-40 percnél tényleg nem több, szóval egy igen gyors folyású játékról beszélünk.
Külcsín
A játék dobozán egy nagyon szép festmény látható, lovaggal, várral, és egy hatalmas sárkány csontvázzal. Bár belül már közel sem ennyire impozáns képek fogadnak minket, én azért azt mondom, hogy a játék kidolgozása kifejezetten szép. A játéktér, lapkák képei, és a műanyag váracskát nagyon jól meg lettek csinálva, és kifejezetten jól bírják a rendszeres használatot.
Játékmenet
A játék során a játékosok lapkákat húznak, és ezeket a játéktáblára helyezik. A lapkák vagy jó dolgokat jelölnek, úgy mint lovagok, falu, malom, vagy rosszakat, mint amilyenek a farkasok, óriások és hasonló kellemetlen lények. A játékosok amikor sorra kerülnek, lehelyezhetik a lapkájukat, vagy felépíthetnek egy várat. A játék végelszámolása során meg kell nézni, hogy egy vár milyen lapkákkal van azonos sorban, illetve oszlopban. A pozitív lapkák értéke összeadódik, amiből ki kell vonni a negatívokat, így megkapjuk, hogy az adott várunk mennyire jó, vagy az ellenfeleknek köszönhetően mennyire rossz helyre épült fel.
A játékot természetesen megkavarják a speciális lapkák is, úgy mint a hegy, amely megszakítja a sorokat és oszlopokat, így külön kell elbírálni a hegy egyik, illetve másik oldalán lévő területet. Természetesen akad a lapkák között sárkány, akivel olyan átok közös területen osztozni, hogy a pozitív lapkák értéke nem is számít, csak a negatívoké. Persze akad aranybányai is, ami mint tudjuk egyaránt vonzza a gonosz és jó teremtményeket, így a játékban az aranybányával egy sorban (vagy oszlopban) lévő lapkák értéket meg kell duplázni, akár negatív, akár pozitív.
Ahogy korábban mondtam, a játék során lehetőségünk van várakat építeni, és a felépített vár mérete hatással van a megszerezhető pontokra. A várak mérete egytől négyig terjed, amit kicsi műanyag várakkal szimbolizál a játék, annyi toronnyal amekkora a vár mérete. A végelszámolásnál a vár mérete, vagy ha úgy jobban tetszik a tornyok száma befolyásolja a megszerezhető pontokat, ugyanis egy kettes méretű vár kétszer annyi pontot gyűjt, mint az egyes, de csak fele annyit, mint a négy toronnyal ellátott legnagyobb, négyes méretű.
Egyetlen játék során három fordulót kell lejátszani, és a fordulók során elhasznált várainkból csak a legkisebbeket, vagyis az egy toronnyal rendelkezőket kapjuk vissza, így jól meg kell gondolnunk, hogy mikor, és hova építjük fel a nagyobb méretű várainkat. Természetesen minden forduló végén pontozás történik, amikor vagy növekszik a vagyonunk, ha a várat jó helyre sikerült felépítenünk, de olyan is előfordulhat, hogy csökken a vagyonunk, ha a váraink közelében túl sok veszélyes teremtmény ütött tanyát.
Összegzés
Mint ahogy az ismertető terjedelme is mutatja a Királyságok nem egy bonyolult játék, és még 3-4 játékossal is gyors és pörgős marad. A három forduló lejátszása sem tart tovább, mint egy fél óra. Ideális választás, ha három négy ember, társasjátékkal akar elütni legfeljebb egy órát. A kiadó 14 éves kortól ajánlja, ami a spekulációs dolgok miatt szerintem reálisnak is mondható. Szerintem jópofa játék, és aki szereti és ismeri Reiner Knizia játékait, az nem fog csalódni a Királyságokban.
|
Talán a doboz grafikája sejtet többet, mint amiről valóságban szó van, de mentségére legyen mondva, hogy a hátoldal nem rejti véka alá a játék eredeti voltát. Amúgy tényleg nagyon jópofa :-)