KÁRTYAJÁTÉK - Race for the Galaxy2012.01.05. 12:04, ROLL
Race for the Galaxy ismertető
Race for the Galaxy ismertető
A Race for the Galaxy kártyajátékot 2007-ben a Rio Grande Games dobta piacra, és számos elismerést sikerült bezsebelni a játékkal. Annyira sikeres lett, hogy időközben négy különböző kiegészítővel gyarapodott. A játékot egyszerre 2-4 játékos játszhatja, a kézből gazdálkodós stratégiai típusba sorolható, és bár minimális szövegezés van a lapokon, az alkotók igyekeztek mindent szimbólumok segítségével megoldani. Továbbá érdemes megemlíteni, hogy a játékszabályok nagyon igényes magyar fordítása is elérhető, valamint egy amolyan kivonat is, ami játék közben is a segítségünkre lehet.
A kártyákat igényes képi világ jellemzi, ami Mirko Suzuki keze munkáját dicséri. A kártyák jó minőségűek, de ahogy az a kártyajátékok esetében lenni szokott nem árt rá egy kártyavédő fólia, hogy megnöveljük a lapok élettartalmát. A játék amúgy teljes mértékben csak kártyákból áll, nincsenek jelölők, sem játéktér, így ideális szórakozás nyújthat egy utazás során is.
A játék célja
A játék lényege, hogy bolygókat hódítsunk meg, és tudományos fejlesztéseket hozzunk játékba. Természetesen mindennek van egy bizonyos költsége és értéke. A költségeket a kezünkben tartott lapokból fizetjük meg, vagyis amennyi az ár, annyi lapok kell eldobni a kezünkből. Az érték pedig a végelszámolás során Győzelmi pontokat fog hozni. Természetesen a játékot az nyeri akinek a legtöbb Győzelmi pontja van.
Lapok fajtái
A játékkártyák két nagy csoportba oszthatóak, úgy mint Fejlesztés és Bolygó.
A Fejlesztések különféle előnyöket biztosíthatnak egyes fázisokban, mint például egy Genetikai laboratórium, ami a genetikai árúk előállításában és kereskedelmében lehet a hasznunkra, vagy az Új katonai taktika lap ami egy katonai művelet esetén lesz hasznunkra. Komolyabb fejlesztések pedig a végelszámolásnál hozhatnak sok Győzelmi pontot, ha teljesítünk bizonyos feltételeket.
Bolygó lapok esetében több szempont alapján lehet csoportosítani. Léteznek normál és katonai világok. Az utóbbiakat, egy-két speciális fejlesztés hiányában csak fegyveres erőkkel tudunk gyarmatosítani. Ilyenkor a lehelyezett lapjaink összevont fegyveres ereje meg kell hogy haladja a kiszemelt világ védekező erejét. Nem fegyveres világok esetében egyszerűen el kell dobni a kezünkből annyi lapot amennyi a meghódítani kívánt világ ára. A világok a termelésük szerint is csoportosíthatóak. A szürkék nem termelnek semmit, a kékek újszerű árukat, a barnák ritkaságokat, a zöldek genetikai dolgokat, míg a sárgák idegen technológiákat állítanak elő. A termelő világok fixen hoznak árút a termelési fázisban, a szerencsevilágok csak elvétve. Természetesen a termelt árúkkal kereskedni lehet illetve fel tudjuk dolgozni őket, így juthatunk lapokhoz, vagy Győzelmi pontokhoz, esetleg mind a kettőhöz.
Játékmenet
Minden játékos húz egy induló bolygót, ahonnan igyekszik meghódítani az univerzumot, továbbá, mindenki kap egy készlet akciókártyát, aminek a segítségével eldönti, hogy az adott körben mely akciót szeretné végrehajtani. Minden játékos titokban választ egy fázist amit szeretne végrehajtani, és ki akarja használni az előnyeit, majd egyszerre fedik fel a kiválaszott akciókártyát. Az öt fázis közül minden esetben csak azok kerülnek lejátszásra, amiket a játékosok aktiválnak az akciókártyájukkal, de azon fázisokat mindenki végrehajthatja, illetve végre kell hajtania, ha olyan. Ugyanakkor minden akciókártya rendelkezik valami bónusz képességgel amit csak az használhat ki, aki kijátszotta azt. Természetesen minden fázis csak egyszer kerül sorra, akkor is, ha többen választották, csak ebben az esetben többen is jogosultak a bónusz képesség felhasználására.
Nah, de nézzük a fázisokat.
-
Felfedezés: Ha valaki volt olyan kedves és kijátszotta ezt a lapot, akkor húzhatunk kettőt, amiből egyet meg is tarthatunk. Bónusz: ha mi választottuk ezt a fázist, akkor dönthetünk, hogy öt lappal többet húzunk, és abból választunk egyet, vagy csak három lapot húzunk, de abból kettőt tartunk meg.
-
Fejlesztés: Ilyenkor egy fejlesztés lapot hozhatunk játékba. Bónusz: aki ezt a fázist választotta, annak egy lappal kevesebbet kell fizetnie a kijátszásra szánt fejlesztés árából.
-
Letelepedés: Ebben a fázisban tudunk bolygókat játékba hozni. Vagy fizetünk érte, vagy elfoglaljuk erőből, ha piros lapot akarunk lejátszani. Amennyiben szerencsevilágon telepedünk le, máris kapunk rá egy árút. Bónusz: az aki ezt a fázist aktiválta, húzhat egy lapot miután letett egy bolygót.
-
Feldolgozás: Ez lehet a legkellemetlenebb fázis, ugyanis mindenkinek kötelessége a bolygókon lévő árúkat feldolgozni a lehető legmaximálisabb mértékben. Ezen fázisban okosan kell döntenünk a feldolgozás sorrendjéről, hogy a lehető legtöbbet tudjuk kihozni a fázisból. A feldolgozás során győzelmi pontokkal és/vagy lapokkal gyarapodhatunk. Bónusz: aki a feldolgozás fázist akarja választani, az dönthet, hogy a feldolgozás előtt kereskedik, aminek a hatására áru lapot ad el, és cserébe húzhat a pakliból, vagy dupla Győzelmi pontot zsebel be a feldolgozás során.
-
Termelés: Ebben a fázisban a termelő világaink termelnek magukra egy lapot, ezzel jelképezve, hogy van eladni vagy feldolgozni való termék az adott világon. Bónusz: aki ezt az akciókártyát választotta, a termelő világok mellett az egyik szerencsevilágára is elhelyezhet egy lapot.
A játék addig tart, míg az utolsó Győzelmi pont el nem fogy, vagy valamelyik játékos előtt össze nem gyűlik 12 felfedett kártya. A játék végén össze kell adni a kijátszott lapok értéket, a begyűjtött Győzelmi pontokat, és az esetleges Fejlesztésekből adódó bónusz pontokat. Amelyik játékos a legtöbb pontot éri el, az nyeri a játékot.
Összegzés
A Race for the Galaxy nagyon jó kis Sci-Fi hangulatú stratégiai játék. Különösen nagy előnye, hogy a játékosok a saját birodalmukat építik, így a másik játékos nem nagyon lehet hatással rá. Az pedig egyenesen lehetetlen, hogy többen összefogjanak valaki ellen. Tehát itt mindenki a maga szerencséjének a kovácsa. A másik nagy előnye a játéknak, hogy aránylag gyorsan, alig egy óra alatt lejátszható egy négy személyes játék. És végül, de nem utolsó sorban kellőképp változatos ahhoz, hogy akár egymás után több játékot is lejátszunk vele. Mindent összevetve szerintem ez egy nagyszerű játék a megfizethető kategóriából. Nyugodt szívvel ajánlom a kártya és a Sci-Fi szerelmeseinek.
|
Fú ez egy nagyon jó kis játék! Annó Borbélyék legszebb Fecója ismertette meg velünk, és iszonyat jókat játcottunk vele. Csak ajánlani tudom mindenkinek!