2012.02.15. 09:32, ROLL
A játék aránylag kis dobozban kapott helyet, így kényelmesen magunkkal tudjuk vinni egy hétvégi pihenésre, vagy valami hasonló alkalmakra, ahol jól jöhet, ha az időjárás a négy fal közé zár bennünket. A játékot egytől hat játékos játszhatja, de nem árt, ha van egy asztalunk, ahova rámolhatjuk a lapokat, mert bár játéktábla nincs, de azért igen sok lap van egyszerre lehelyezve, és ezeknek a helyzete igen fontos a játék közben. A lapok egyébként jó minőségűek, és szerintem igen szép kidolgozású grafikával bírnak, ami nagyban hozzá járul a játék hangulatához.
Lapok típusai
Öt nagy csoportba oszthatjuk a játék alapját képező lapokat, és ezek a következőek.
Űrgárdista lapok – Minden játékos egy vagy két csapat űrgárdistát irányít a játék során. Minden csapat külön színnel van jelölve, és természetesen minden csapatnak megvan a maga specialitása, mint például a lángszóró vagy épp a Pszi erők használata. Az űrgárdista lapoknak van egy meghatározott arcvonala, ez mutatja, hogy merre felé néz a harcos, valamint egy lőtávja, ami meghatározza, hogy milyen messzire képes lövéseket leadni. Ezek a lapok egymás alá sorban lehelyezve adják a formációt.
Helyszín és terep lapok – A játék folyamán meghatározott számú helyszín lapon kell, hogy keresztülverekedje magát a formáció. A helyszín lapok határozzák meg, hogy milyen terepen, és mennyi ellenféllel kell megküzdeni. A terep lapok jelképezik a folyosókat, szellőző nyílásokat, sötét sarkokat vagy ajtókat. A játék során első sorban ezen terepeken bukkannak fel a génorzók.
Génorzó lapok – A helyszín lapok meghatározzák, hogy a jobb és bal oldali pakliba mennyi génorzónak kell kerülni, és csak akkor mehet át a formáció egy új helyszínre, ha már elég ellenfelet sikerült legyőznie. A génorzók ereje a létszámban rejlik, így minél többen vannak egy rajban, annál könnyebben fogják legyűrni az űrgárdistáinkat. Minden génorzó jelölve van egy ikonnal, ami meghatározza, hogy az esemény fázisban mozognia kell-e.
Esemény lapok – Minden körben történik valamilyen esemény, ami esetenként hasznunkra van, de inkább csak komolyabb bajba sodorja a csatatestvéreket. Egy szöveges rész rendelkezik az eseményről, valamint a lap alsó része aktiválja a génorzókat. Ezen aktiválás alapján adott számú ellenfél generálódik adott terepkártyákon, és adott ikonnal rendelkező génorzókat mozgásra is késztet.
Akció lapok – Ezen lapokkal határozzuk meg, hogy az általunk irányított űrgárdisták milyen akciót hajtsanak végre.
Játék menete
Első lépésben ki kell alakítani a játékteret. A játékosok száma meghatározza a kezdő helyszínt, ami rendelkezik, hogy milyen további helyszínek kerülnek még játékba, valamint ez a lap határozza meg azt is, hogy milyen sok vagy épp kevés génorzó kerül játékba egy-egy esemény során. Ezután létre hozzuk a jobb és bal oldali génorzó paklikat. Ha ezzel megvagyunk a kiválasztott űrgárdistákat véletlenszerű sorrendbe a helyszín alá sorakoztatjuk, és végül elhelyezzük a helyszín lap által meghatározott helyekre a terep kártyákat, valamint egy felcsapott esemény lap által generált génorzók is játékba kerülnek. Ezek után kezdődhet a játék, aminek a körei során az alábbi fázisok kerülnek lejátszásra.
Akció választása fázis – Minden játékos választ a három akció közül egyet. Támogatás akcióval egy választott űrgárdista kaphat egy jelölőt, amit felhasználhat, hogy a támadás vagy védekező dobását megismételhesse. Mozgás és aktiválás akcióval egy szomszédos űrgárdistával helyet cserélhet, valamint megfordulhat a kiválasztott terminátor. Ezen felül még egy terep lapot is aktiválhat, hogy kiváltsa az adott terep hatását, már ha van neki ilyen. A támadás akcióval a csapatba tartozó űrgárdisták leadhatják támadásaikat, a meghatározott távolságra. Ezen alap hatásokon kívül minden akciónak van egy szöveges része ami egyedivé tesz egy csapatot, valamint egy száma, ami meghatározza, hogy a kijátszott kártyák milyen sorrendben kerülnek lejátszásra.
Akció végrehajtása fázis – Ebben a fázisban hajtódnak végre a kiválasztott akciók, és a hozzájuk tartozó speciális hatások. Mind közül talán a támadás az ami egyéb magyarázatot érdemel. Ilyenkor az adott űrgárdista megnevez egy célpont rajt, ami lőtávon belül esik neki és természetesen azon az oldalon van amerre a gárdista arcvonala esik. Ezután dobni kell a kockával, és ha a dobás halálfejet mutat, akkor egy génorzó kihullik az adott rajból. Ha a dobás nem hoz sikert, akkor lehetőség van, hogy egy Támogatás jelzőt elköltsünk a támadó terminátor lapjáról, és megismételjük a dobást.
Génorzók támadása fázis – Ha nem sikerült a formációt fenyegető génorzókat az utolsó szálig levadászni, a megmaradt szörnyek visszatámadnak. Ilyenkor minden egyes raj lead egy támadást, ami ellen az űrgárdistáknak védekező dobást kell tenni. Ha a dobás eredménye annyi, vagy kevesebb mint amennyi lapból áll a raj, akkor az űrgárdistát széttépik a nidák. Itt is lehetőség van, hogy a rontott védekezést egy Támogatás jelző elköltése után újradobjuk.
Esemény fázis – Miután minden génorzó letudta a támadását, az eseményfázis következik. Az esemény lap szöveges részét kell elsőnek végrehajtani, ezután az alsó részen meghatározott helyekre új ellenfelek kerülnek. Végül a formáció körül lévő adott ikonnal jelölt génorzók mozognak.
Ha valamelyik pakli nullára fogy, akkor a formáció azonnal egy új helyszínre kerül, természetesen a nyakukon lévő génorzókkal együtt, és minden megy tovább, egészen addig, míg az utolsó helyszín kártyán meghatározott feladatot nem teljesítik.
Összegzés
A Death Angel egy jó játék, különösen azoknak fogja elnyerni a tetszését, akik szeretik a Warhammer 40.000 világát. A játék egyszerű, gyors, és kooperatív, ami szerintem jó, ha az ember barátokkal ül le játszani, és szívesebben harcol velük, mint ellenük. Egyetlen hátránya, hogy egyetlen kockadobáson igen sok múlik, és ha a játékosok kicsit is szerencsétlenebbek az átlagnál, akkor igen hamar elvérezhetnek. Minden esetre én nyugodt szívvel ajánlom, mert 1-2 órát, még magányosan is el lehet vele szórakozni, ugyanakkor akár 6 embernek is jó játékélményt képes nyújtani.
Hááát...azért van elhullás is becsülettel
Fecka: Az általad belinkelt kiegek közül az első kettő benne volt / van.
A másik kettőt meg tervezem beszerezni