TÁRSASJÁTÉK - Fjords2013.02.21. 20:29, Fecka
Fjords társasjáték ismertető
Fjords társasjáték ismertető
A Fjords társasjáték 2005-ben látott napvilágot a Rio Grande Games gondozásában. A történet szerint vikingeket játszunk, akiknek az a feladata, hogy felderítsék a fjordok környékét, majd minél több földet foglaljanak el. Mind dizájnjában, mind a játék mechanizmusát tekintve, kis túlzással nevezhetnénk akár a Carcassonne kistestvérének is, bár azt a szintet egyik területen sem éri el, mégis remek szórakozást nyújt.
Külcsín:
A játék doboza hajszálra ugyan akkora, mint a Carcassonne kiegészítők (Első kiegészítő, Hercegnő és a sárkány…, hogy csak a magyarul megjelenteket említsem) doboza. Valószínűleg nem véletlenül van rajta a Hans im Glück logó. A dobozka grafikája és maga a játék grafikája is elmarad a Carcassonneétól. Ettől függetlenül, mivel a játék hangulatát nem ez határozza meg, a dolog nem túl zavaró, mondhatni nincs jelentősége.
Tartalom:
A dobozban kapunk 40db hexa formájú tájkarton lapot, 5db keretbe foglalva amiből ki kell pattintanunk őket, 4-4 darab fából készült házikót két színben és 20-20 darab fa korongot, szintén két színben. A tartozékokból kiderülhetett már, hogy a játékot két játékos játszhatja. A doboz rejt még egy 4 oldalas angol nyelvű játékszabályt és ezzel vége.
A játék:
A játékmenet két részre osztható. Az első a felderítés, a második a földfoglalás.
Felderítés:
Mindkét játékos magához veszi a házikóit és korongjait, majd indulásként le kell rakják a három kezdő tájkarton lapot. A játékosok felváltva húznak a lefordított tájkarton lapokból és úgy kell azokat lerakniuk, hogy legalább két oldala tökéletesen passzoljon a már lent lévő, felderített területek lapjaihoz. A lapokon szerepelhet tenger, mező vagy hegy, ezeknek kell egymáshoz passzolniuk! A felderítés alatt van lehetőségünk lerakni a négy házikónkat az aktuálisan lerakott tájkarton lapra, amiknek a második szakaszban lesz stratégiai jelentősége, ugyanis ezekből kiindulva kell lerakni a kis korongokat, amik az elfoglalt földterületet jelölik. A 40 darab területlapka gyorsan elfogy (amit sehogy sem sikerül lerakni az kikerül a játékból), kialakul a fjordunk alakja, hegyekkel, tengerparttal és remélhetőleg négy házikóval, amiket leraktunk a mezőkre. (nem kötelező mind a négyet lerakni, de erősen ajánlott) Kezdődhet a területfoglalás!
Területfoglalás:
Amikor leraktuk az utolsó tájkarton hexát is, elkezdhetjük elfoglalni a fjord földjeit. Itt van borzasztóan nagy szerepe, hogy hogyan taktikáztunk a házikóinkkal, ugyanis ezekből kiindulva kell leraknunk a kis korongjainkat, lehetőleg úgy, hogy minél nagyobb területet szakítsunk magunknak játékostársunk elől. Mikor elfogytak a korongok, illetve nincs már hová letenni, összeszámoljuk, ki mennyi korongot tett le és felírjuk magunknak. A játékszabály szerint, akinek három játék után a legtöbb pontja van, az a győztes. Ha azonos a pontszám, akkor az, aki a három játékból többet nyert.
Konklúzió:
A Fjrods egy borzasztóan egyszerű ám szórakoztató játék. A Carcassonne rajongóknak és fiatalabb, a társasjátékokkal most ismerkedő játékosoknak csak ajánlani tudom! A veteránok, illetve azon társasjáték fanok akik inkább az amerikai típusú, mindenféle egymillió bizbasszal, tokennel operáló, színes-szagos játékokat kedvelik, valószínűleg kevesebb élvezetet fognak benne találni, de mindenképp érdemes vele egy próbát tenni.
A játék egyébként sajnos nem jelent meg magyarul, de használtan beszerezhető itthon is, mint minden.
A magyar játékszabály letölthető a Ketaklub oldaláról: http://www.ketaklub.hu/fooldal.html
|